Referat af Skef’s morgenmøde den 27/3/25 på Skælskør Bibliotek
Værter er Drengerøvsaften.
Pia Kimer byder velkommen og præsenterer
Nye ansigter i SKEF:
Gitte Klarup, Glas&glimt
Gitte Andresen, Gitte’s Aloe Vera Shop
Patrick Åris Jensen, John Frandsen ejendomsmæglerfirma – nyt Supermedlem.
Jeanette og Jimmy Sørensen, Kildehuset
Susanne og Ulrik, Magleby Skolecenter
Drengerøvsaften
Albert præsenterer foreningens medlemmer. Det hele startede med en knaldgod idé. Et mindre træf for 15 år siden med ca. 10 biler og et par motorcykler. Det er nu blevet til én af årets største begivenheder i Skælskør og tiltrækker flere tusinde besøgende hvert år.
Der er nye tiltag i år, bl.a. at SMH-Biler og Marinegarden afholder en særlig konkurrence, hvor alle kan være med og overskuddet går til Danske Hospitalsklovne.
Derudover har man mulighed for at købe en sponsorbillet der koster 500,- hvor man bliver trakteret lækkert af Kobæk Konferencecenter og vin/øl/vand ad libitum hele aftenen i salen på Skælskør Bibliotek.
Man arbejder også på at indføre bilvaskeri med letpåklædte kvinder.
Et produktionsselskab har kontaktet Drengerøvsaften og vil gerne filme.
Der er både mange udskænknings- og spisesteder rundt om i Skælskør denne aften.
Man søger ikke tilskud i år fra Slagelse Kommune, da det nu er helt selvkørende med hjælp fra sponsorater.
Bøn til alle erhvervsdrivende i Algade: Sørg for, at der er fri passage i gaden for trafikken. Hvis der skulle ske uheld, skal brand- og ambulancekøretøjer kunne passere. Lav endeligt en masse halløj, men gør plads 😊
Der vil løbende komme information over højtalerne, både reklamer og tidspunkter for næste begivenhed. Smid gerne et par linjer af i informationen, som ligger ved biblioteket og gør lidt reklame for din virksomhed.
Festen starter (er ikke fastsat endnu), men midtbyen er afspærret fra kl.13. Klokken 16.45 vil der være åbningstale ved Rita Relster, og klokken 17.00 vil der trille 250 Harleys op igennem byen.
Festen slutter med fyrværkeri, traditionen tro.
Steen Andresen fortæller om menuen, som hører med til sponsor billetten.
Lars Wolters fortæller, at der er kommet yngre kræfter ind i Drengerøvsgruppen. Ansvaret bliver stille og roligt overdraget og de ”gamle” kan holde sig lidt i baggrunden.
Drengerøvssangen blev sunget, den vil også vil blive sunget på dagen.
Orientering fra Kirkeskovskolen og Solskinsskolen
Skoleleder Anette Petersen, Kirkeskovskolen og Martin Meier, Solskinsskolen samt Mohammad El-Khatib uddannelsesvejleder på Slagelse Kommune er gået i samarbejde om at skabe et netværk til unges uddannelse.
Fra 1. august gives der, som følge af et kvalitetsprogram, mulighed for reduceret skoletid. Fem skoler i Slagelse Kommune er gået sammen om at lave en anderledes skoledag – dette for at undgå bl.a. skolevægring og få flere børn til at være en del af skolesystemet. Og her åbnes op for at elever kan komme i praktik nogle dage om ugen allerede fra 6.klasse.
MUST: https://www.slagelse.dk/da/service-og-selvbetjening/dagtilbud-og-skole/kvalitet-i-dagtilbud-og-skoler/must-anderledes-skoleuge/
Anette, Martin og Mohammad opfordrer til at erhvervslivet og frivillige foreninger bakker op om det nye tiltag, der på sigt vil hjælpe alt for mange udfordrede unge. Igennem praktisk arbejde vil de forhåbentlig opleve succes og ansvar. Hvis man vil komme ud til en af skolerne og fortælle om sin virksomhed eller forening, er det også meget velkomment.
Man forestiller sig også at det kunne være en mulighed at holde forældremøder ude i virksomhederne.
Vi kommer til at mangle fagudlærte i fremtiden, hvis vi ikke gør nogle gode tiltag nu, hvor vi er inde i en fase hvor skoleværing topper. GIS-kortet fra Slagelse Kommune er en optimal mulighed for virksomheder/erhvervslivet, hvor de kan melde ind som praktikværter.
GIS-Kort: https://kort.slagelse.dk/modules/flerefaglaerte/
Medlem for skolebestyrelsen på Solskinsskolen, Hari Aaby Mandic opfordrer også til at bidrage i forhold til ovenstående.
Brandstationsleder Michael Kragh fra Falck melder allerede nu ud, at de meget er åbne for et samarbejde.
Hanne Hvilsom, Ayurvedisk Massage fortæller om Ayurvedisk behandlinger, som kan lindre sygdom og afhjælpe stress. Hanne tager i øvrigt gerne ud og fortæller nærmere og tilbyder også virksomhedsaftaler.
Michael Kragh fra Falck oplyser at der for 4. år i træk vil blive afholdt Klovneløb den 23.8 klokken 10.00. Det bliver lavet i et samarbejde med Skælskør Nor Camping og Skælskør Marinegarde. Distancerne bliver på hhv.1 mil laver og 3 og 5 km. Hele overskuddet går til Danske Hospitalsklovne. Det koster 80,- at deltage og link til arrangementet kan findes på Facebook/Falck Skælskør.
Kommende arrangementer
9/4 POP-UP virksomhedsbesøg hos A/S Aage Langkjær – STYRK fremtidens erhverv. Arrangement i samarbejde mellem Slagelse Erhverv og SKEF.
Tilmeld: https://www.slagelse.dk/da/service-og-selvbetjening/erhverv/start-og-udvikling-af-virksomhed/erhvervsarrangementer-og-netvaerk/pop-up-virksomhedsbesoeg-skaelskoer/
27/4 Forårsmesse i Det Røde Pakhus. KIG forbi.
28/4 Generalforsamling i SKEF. Med oplæg om Chat GPT. Tilmeld via skef.dk
30/4 ZBC Bygge- og Anlægskonference. https://www.slagelse.dk/da/service-og-selvbetjening/erhverv/start-og-udvikling-af-virksomhed/erhvervsarrangementer-og-netvaerk/bygge-og-anlaegskonference-2025-304/
13/5 Virksomhedsbesøg i Møllegårdens Trætophytter v/Ruth og Poul. Tilmeld via skef.dk.
17/5 VM i enkeltstart. Der er en kæmpe logistik omkring løbet, som starter og slutter på Skælskør Havn. Ruten går omkring Stigsnæs. Der vil være afspærret mellem kl. 12-17. Og der vil være musik og underholdning på plænen. Begivenheden får assistance fra Skælskør Løbeklub, som er intet mindre end uvurderlige.
Om aftenen kl. 19.30 er der koncert med Michael Falch i Det Røde Pakhus, der er stadig ledige billetter.
20/5 SoMe kursus med Sofie Wille. Kurset foregår på biblioteket og skal hjælpe os til at blive sikre brugere i markedsføring på de sociale medier -invitation følger.
22/5 Morgenmøde i Bisserup Forsamlingshus. Bisserup Byting og Lokalråd er værter for arrangementet.
26/5 Ladywalk. Der kan lejes en stand på pladsen til 300,- men er gratis for erhvervsdrivende. Ellers en åben invitation: Giv the ladies en oplevelse under turen.
13/4 kl. 11-15 – Caroline Bartholin fra Handmade By Bartholin holder åbent i sin gårdbutik. Hvis nogle har lyst til et samarbejde omkring salg af krea/pynt er der en åben invitation til et samarbejde.
29/4 Nyt Iværksætterkursus starter. Hør mere om kurset hos Lisbeth Eichen, Slagelse Erhvervs. Som i øvrigt er at finde om torsdagen på Marias køreskole i Algade.
Vært for morgenmøde den 24/4 er Kirkeskovskolen og Solskinsskolen